Ziraat Bankası Kredileri

Türkiye’de kurulan en eski devlet bankası olan Ziraat Bankası yaklaşık 151 yıldır faaliyet göstermektedir.  1867 yılında Menafi Sandıklarının kurulması ile başlayan süreç, idari olarak bir bankacılık sistemine ihtiyaç duyulduğu düşünülerek 1888 yılında yerini Ziraat Bankası’na bırakmıştır. Ziraat Bankası bünyesinde bireysel, kurumsal ve girişimci olarak 3 ana başlıkta birçok uygun faizli kredi sistemi barındırmaktadır.

Ziraat Bankası dönem dönem yaptığı kampanyalar ile uygun faizli kredi oranlarında ciddi indirimler yaparken, ihtiyacı olan vatandaşlara destek vererek birçok vatandaşın bu imkanlardan yararlanmasına sebep olmaktadır. Bu kampanyalardan internet bankacılığı, atmler, çağrı merkezleri, telefon ve mobil bankacılık gibi birçok kanaldan ulaşım sağlayarak haberdar olunmaktadır. Kolayca telefondan bile uygun faizli kredi başvuruları yapılabilmektedir.

Bireysel krediler arasında genel ihtiyaç kredileri, taşıt kredileri ve konut kredileri yer almaktadır.  Kurumsal krediler ise, nakdi, gayri nakdi, dış kaynaklı ve proje kredileri olarak 4 çeşittir. Girişimci kredileri ise kurumsal kredilere benzer olarak nakdi, gayri nakdi, mesleklere özel krediler ve dış kaynaklı krediler gibi birçok çeşit barındırmaktadır.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası düşük faizli ihtiyaç kredisi alanında son yıllarda birçok kampanyalar düzenleyerek diğer bankaları geride bırakmıştır. 2019 Mart ayı başında açıklanan verilere göre ihtiyaç kredisine 60 aya karan varan vadeler getirilirken, faiz oranları aylık %1,53’e kadar düşürülmüştür. Bu haberi alan ihtiyaç sahibi vatandaşlar Ziraat Bankası’nın desteği ile düşük faizli ihtiyaç kredisinden yararlanmaya başlamıştır.

Düşük faizli ihtiyaç kredisi birçok amaçla tercih edilmektedir. Bu ihtiyaç kredilerinden bazıları Tüketici Kredisi, Bireysel Enerji Verimliliği Kredisi, Tüketici Avans Kredisi ve Eğitim Kredisi gibi amaçlarına ve kullanım alanlarına göre sınıflandırılmıştır.

Tüketici kredisi, diğer ihtiyaç kredileri gibi 60 aya varan vadelerle sunulmaktadır. Başvurulduğunda maddi ya da kişisel teminatlar alınırken, kredi süresince kişiye hayat sigortası yapılmaktadır.

Bireysel Enerji Verimliliği Kredisi alanına dahil olan bazı hizmetler arasına evinizin kapı ve çatı sistemleri, dış cephe bakımı, ısı ve ses yalıtımı, doğalgaz ve aydınlatma sistemleri gibi hizmetler dahil olmaktadır. Yine 60 aya varan vade seçeneği bulunurken, hayat sigortası müşteri talebine bağlı olarak yapılmaktadır.

Tüketici Avans Kredisi, Ziraat Bankası’nda herhangi bir hesabı bulunanlar için 6 aya kadar vade imkanı sağlayan bir hizmettir. Bu düşük faizli ihtiyaç kredisi için de herhangi bir hayat sigortası zorunlu değildir.

Eğitim Kredisi de 60 aya kadar vadeli imkanı sağlamaktadır. Taksitli ya da kredili mevduat hesabı olarak kullanım yapılabilmektedir. Bu düşük faizli ihtiyaç kredisi için maddi ya da kişisel teminat istenirken, hayat sigortası zorunlu tutulmuştur.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat Bankası’nda Konut Kredisi ihtiyaç kredisine göre daha düşük faizlerle konut satın almak isteyen vatandaşlara hizmet sunmaktadır.  2019 yılında açıklanan verilere bakıldığında, Mart ayından itibaren geçerli olacak şekilde faiz oranları %1,28’e düşürülmüştür. Düşük faizli konut kredisi kullanmak isteyen kişiler 120 aya kadar varan vadelere sahip olabilmektedirler.

Ziraat Bankası bu bağlamda konutu olmayan vatandaşlarımıza ciddi destek vermektedir. Düşük faizli konut kredisi kullanmak isteyen kişiler, alacağı konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi kullanabilmektedirler. Satın alacağınız konut ipotek olarak gösterilerek bu krediden yararlanabilirsiniz. Bazı durumlarda, kişinin bankadaki geçmişi göz önüne alınarak farklı teminatlarda eklenebilir. Konut kredilerinde, zorunlu olarak hayat, konut ve deprem sigortası yapılmaktadır.

Konut kredileri çeşitleri içinde en çok tercih edilenler arasında, arsa kredisi ve işyeri kredisi de önemli yer tutmaktadır. Arsa kredilerinde alınacak yerin ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi çekilebilmektedir. Yine konut kredisinde olduğu gibi mevcut arsa ipotek olarak kabul edilmektedir. 60 aya kadar vade imkanı bulunmaktadır.

Bireysel olarak bir kişi muayene ya da dükkan gibi bir yer açmak istediğinde Bireysel İş Yeri Kredisinden yararlanabilmektedir. Yine alınacak yer ipotek olarak gösterilir. Ekspertiz bedelinin %75’ine kadar kredi çekebilme imkanı sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi

Ziraat Bankası, düşük faizli taşıt kredisi ile de, bu alanda ihtiyacı olan kişilere destek sağlamaktadır. 2019 Mart’ta açıklanan verilere göre faiz oranları, yine ihtiyaç kredisinden biraz daha düşük olup, % 1,49 oranına indirilmiştir.

Düşük faizli taşıt kredisi 60 aya varan vadelerle kullanılabilmektedir. Düşük faizli taşıt kredisini kullanmaya hak kazanmak için satın alacağınız aracın 0 km olması ve en fazla 5 yıllık bir araç olması gerekmektedir. Konut kredisinde olduğu gibi taşıt kredisinde de satın alınacak mülk bankaya rehin olarak gösterilir. Gerekli durumlarda kişinin bankadaki geçmişi de göz önüne alınarak yine farklı teminatlar talep edilebilmektedir. Eğer ruhsat kişiye özel ise, minibüs ve kamyonet gibi araçlar için de düşük faizli taşıt kredisi kapsamında kredi kullanılabilir.

Ziraat Bankası’nda ayrıca farklı bir bankada taşıt krediniz var ise bu krediyi taşıma seçeneği de söz konusudur. Kredinizi Ziraat Bankası’na taşıyıp direkt olarak Ziraat Bankası’ndan düşük faizli taşıt kredisi almış gibi tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. Kredi süresince hem hayat sigortası hem de kasko Ziraat Banka aracılığı ile yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi

Ziraat Bankası bir devlet bankası olduğu için, devlet destekli olarak neredeyse sıfıra yakın faiz oranları ile düşük faizli esnaf kredisi hizmeti sağlamaktadır. Ziraat Banası 2019 yılı itibariyle, 3 yıl anapara ödemesi yapmadan kredi olanağı veriyor. Toplamda 12 milyon TL’ye kadar varan krediler 5 yıllıktır. %85 ile %100 arasında değişen kefalet oranları mevcuttur.

Düşük faizli esnaf kredisi almaya hak kazanmak için tabi ki tüm kredilerde olduğu gibi belirli şartlar söz konusudur. Öncelikle bir KOBİ sınıfında işyeriniz olması gereklidir. KOBİ olmasa da bir seyahat firmasına sahip olmanız da yeterli görülmektedir. Herhangi bir bankada firmanıza ait kredi borcu bulunmaması gerekmektedir. Herhangi bir iflas erteleme durumu olduğu takdirde, kredinin kabul olma şansı bulunmamaktadır. Başvuru yapan kişinin de kendi adına SGK’da bir borcu bulunmamalı eğer borcu var ise yapılandırılmış olmalıdır.

Düşük faizli esnaf kredisi faiz oranları, aylık olarak % 0.82’dir. Bu faiz oranı ile firmalara devlet tarafından neredeyse sıfır yakın faiz oranı ile destek verilmiştir.

Ziraat Bankası ayrıca KOBİ’lere de destek olmakta buradaki faiz oranları ise aylık %1.85 olup 18 aylık vadeden yararlanmaktadırlar.

Ziraat Bankası Kredi Kartı

Ziraat Bankası kredi kartları kurumsal, bireysel ve girişimci ana başlığında 3 tipe ayrılmaktadır. Kurumsal ve girişimci sınıfının kartları ortaktır ve 2 çeşittir. Bankkart Başak ve Bankkart Business adında 2 kredi kartı mevcuttur. Bireysel bankacılıkta kullanılan kartlar ise kredi kartı özellikli banka kartları, banka kartları ve Bankkart Genç olmak üzere 3 çeşittir.

Ziraat Bankası kredi kartlarından bazıları ücretsiz iken bazılarının yıllık ücretleri bulunmaktadır. Örneğin Bankkart Genç karta sahip olmak istiyorsanız, Ziraat Bankası kredi kartı başvurusu koşulları aşağıdaki şekildedir:

Kredi Yurtlar Kurumu’ndan burs ya da kredi almak ve 18-26 yaş aralığında üniversite öğrencisi olmak…

Başvuru için sadece telefonunuzu kullanarak sms ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kredi kartının ücreti bulunmamaktadır.  Günün dilediğiniz saatinde nakit avans çekme özelliği mevcuttur.

Yetişkinlerin kullanabileceği, yıllık aidat ücreti bulunan farklı kredi kartları da mevcuttur. Bu kredi kartlarına da yine internet ya da telefon bankacılığı ile kolayca başvurabilmek mümkündür. Bankkart Combo, Bankkart Combo Gold, Bankkart Combo Platinum ve Maximum Gold gibi çeşitli kredi kartlarının özeliklerini inceleyerek kendi bütçe ve harcamalarınıza uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bu kartların en önemli özelliği hem kredi kartı hem de banka kartı olarak kullanılabilmesidir. Birçok markada harcamalarınız karşılığında puanlar kazandırıp çeşitli indirimler sunmaktadırlar.

Ziraat Müşteri Hizmetleri

12 Nisan 2019 
Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?