TOKİ İletişim Çağrı Merkezi

TOKİ başvurusu yapmak veya sonuçlar hakkında bilgi almak için sayfamızdaki toki iletişim numarasını kullanabilir yada başvuru formlarını kullanabilirsiniz. Çağrı merkezine beklemeden bağlanmak için sayfamızdaki numarayı arayabilirsiniz.

Toplu konut İdaresinin bir kısaltması olan TOKİ, sosyal konut üretimi alanında varlığını sürdürmektedir.

Türkiye’nin nüfus artışı epey süratli iken şahıs başına düşen gelirin azlığı ile  konut sahibi olmak ülkemizde epey zorludur. , bu yüzden 1984 senesinde sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak TOKİ dönemin cumhurbaşkanı olan Turgut Özal’ın destekleri ve izni ile açılmıştır.

Başbakanlığa bağlı olan Toki , o dönem faaliyetlerini sürdürse de daha sonra ilgi azalmış ve faaliyetleri durma noktasına gelmiştir , daha sonra başbakanlığın desteği ile dar gelirliyi ev sahibi yapma yolunda büyük adımlar atmış neredeyse her ilde büyük projelerde dar gelirliyi düşük bütçe ve aylık ödeme kolaylıkları ile ev sahibi yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir.

Cüzi bir peşinat veya kura için katılım payı veren dar gelirli daha önce hiç ev sahibi olmama gibi bir şart aranmaktadır.

TOKİ Başvurusu

Toki’nin il veya ilçe bazlı projelerinden gerekli altyapı yer imar sorunu çözüldükten sonra katılım ve proje başlıyor , gerekli katılım ücretinin ödenmesi ve kura sonucuna kadar bir ödeme yapılmıyor , akabinde kazanmanız durumunda ev size teslim edilene kadar da bir ödeme yapmıyorsunuz.

Toki’nin geliri eski zamanlardaki gibi bir kaynak aktarımı ile gerçekleşmemektedir , şu anki yapı olarak gerek farklı iştiraklerle ortaklıklar , gerek satış ve kira gelirleri , gerek katılım payları toplama süresi ve sonuçlanana kadar alınan paraların faiz gelirleri ile ciddi bir işletme haline gelmiştir , devletten bu anlamda ekstra bir katılım payı almamaktadır.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ başvuru şartları alt ve orta gelirliler için farklılık gösteriyor, ancak temel şartlar şu şekilde:

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • Projenin bulunduğu il sınırları içinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak veya doğrudan o ilin nüfusuna kayıtlı olmak,
  • Hane halkı gelirinin en fazla 10.000 TL olması (Orta gelir grubu için gelir şartı aranmıyor)
  • Başvuru yapan kişinin daha önce TOKİ’den konut almaması veya TOKİ’den konut kredisi kullanmaması,
  • Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olmak,
  • Başvuru yapan kişinin ve birinci derece yakın akrabalarının konut sahibi olmaması (bağ, köy evi, işyeri hariç)
  • Hane halkından sadece bir kişi başvuru yapabilir.

Ayrıntılı bilgi için TOKİ müşteri hizmetleri numarası 444 86 54 ile görüşebilirsiniz. 

TOKİ Kimlere Çıkar?

TOKİ, T.C. vatandaşı olan ve konut projesi şartlarını taşıyan herkese çıkabilir. Konut tahsisi TOKİ tarafından belirlenen tarihte kura sonucu ile belirleniyor. 

TOKİ Alt Gelir Grubu Evini Kiraya Verebilir Mi?

TOKİ projelerinden alt gelir grubu için ayrılan kısımdan yararlanan kişiler evini kiraya veremez. Sözleşme süresi bitene kadar başvuru yapan kişinin evde oturması gerekir. 

TOKİ Orta Gelir Grubu Nedir?

TOKİ, toplumun her kesiminden kişinin konutlardan faydalanabilmesi için orta gelir grubunu duyurmuştur. Buna göre hanenin aylık geliri 10.000 TL üzerindeyse TOKİ orta gelir grubu evlerine başvurabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için TOKİ çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOKİ, konut başvuruları için E – Devlet’ten ‘konut / iş yeri başvurusu’ formunu doldurabilirsiniz. Formu doldurmak için E – devlet’e giriş yapın ve arama kısmına ‘konut başvurusu’ yazın. Aynı zamanda Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla da TOKİ başvurusu yapabilirsiniz.

TOKİ Çağrı Merkezi

TOKİ müşteri hizmetleri 444 86 54 numarasıyla başvuru tarihi, konut projeleri, borç sorgulama, bilgi edinme, staj, şikayet vb. konularda vatandaşlara destek sunuyor. Vatandaşlar, TOKİ çağrı merkezi numarasıyla iletişime geçerek toplu konut veya diğer projeler hakkında bilgi sahibi olmaktadır.

İçeriğimizin devamında TOKİ müşteri merkezi ve alternatif iletişim kanallarını inceleyebilir ya da TOKİ hakkında en çok merak edilen sorulara göz atabilirsiniz.

Telefon Numarası444 86 54
Çalışma SaatleriPazartesi – Cuma 08:00 – 17:00 
Direkt BağlanmaÇağrı merkezini aradıktan sonra operatör yardımıyla direkt bağlanabilirsiniz.

Toki’nin aslında görevi; dar gelirli ve nüfusun yoğun olduğu yerlerde yüksek binalı evler yapıp barınma ihtiyacını en ucuz şekilde karşılamaktadır , bu yüzden çok cüzi kar marjları ile hizmet verip bir banka yada kendi bünyesinde faiz veren işletmelerin yaptığı gibi bundan çok yüksek karlar sağlamamaktadır , Türkiye’nin bir çok yerinin de yaptığı projeler genel olarak şehir dışında veya arsa’nın belediye veya il ilçe’ye ait olduğu yerlerde bu arsaları alıp imara açmaktadır , burada yardım edilecek olan kesim dar gelirli olduğu için bir rant olarak bakılmamaktadır.

TOKİ iletişim numarası ile müşteri hizmetlerine kolayca bağlanabilir ve sorularınızı iletebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri Numarası444 86 54
Müşteri Hizmetleri E-Mail Adresitoki@hs01.kep.tr
Şikayet FormuForm için tıklayın.
Satışı Devam Eden KonutTOKİ satışı devam eden konutları incelemek için tıklayın.
Yardım SayfasıTOKİ yardım ve öneriler sayfası için tıklayın.
Faks0(312) 266 77 48
Genel Müdürlük AdresiBilkent Plaza B1 Blok 06800
Bilkent – Çankaya / ANKARA
Genel Müdürlük Telefon Numarası0312 565 20 00
Sosyal Medya HesaplarıFacebook, Twitter, Instagram, YouTube, LinkedIn

3 Ağustos 2022 
Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?