Foreks İntegral Yatırım Çağrı Merkezi Numarası

Foreks İntegral Yatırım Çağrı Merkezi Numarası ve Foreks ile alakalı faydalı olabilecek bir yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

İntegral Yatırım, Ulukartal Holding Anonim şirketine bağlı kuruluşudur. Grubun lokomotifi İntegral Yatırım ise, ülkemizin en güvenilir aracı kuruluşlarından olarak sermaye piyasalarında çalışmalarını devam etmektedir.

Foreks İntegral Yatırım Çağrı Merkezi Numarası 444 1 ULU (858)

Web site:  www.integralforex.com.tr

Foreks neden iyi değildir

Bugüne kadar hiç kimse Foreksin, sizin için iyi bir yatırım şekli olamayabileceğini söylememiştir. Yazımızın bu bölümünde foreksin yanlış kullanımının ne şekilde zarar ettirebileceğini göreceğiz.

Foreks her ne kadar profesyonellerin kullandığı ve ileri derecede uzmanlık gerektiren bir yatırım ürünü olsa da, amatör yatırımcılarında kolaylıkla erişim sağlayabildiği finansal üründür. Dolayısıyla yeterli derecede teknik analiz uluslararası piyasalar ve ekonomi bilgisine sahip olmayan yatırımcılar bazı durumlarda doğru karar verme yetkinliğine sahip olmayabilirler.

Bu nedenle yatırımcılar foreks işlemleri yaparken müşteri temsilciler ve uzmanların desteğini almaları gerekmektedir. Uluslararası gelişmelerin sürekli etkisi altında hareket eden foreks piyasaları, oldukça dinamik ve dalgalanması yüksek olan piyasalardır. Bun nedenle pariteler genellikle gün içinde belirgin biçimde dalgalanır.

Yüksek dalgalanmanın sürekli olduğu bir ortamda, pozisyonlar yüksek kaldıraç kullanılarak açılmışsa hesap bakiyelerinin hızla değişmesine ve zarar olmuşsa yatırımcı panikleyerek zararına pozisyon kapatabilir. Her ne kadar yatırımcının aldığı bir pozisyonun kara geçme ihtimalini yükselten bir unsur olsa da, karların doğru zamanda realize edilmemesi karlı devam eden bir pozisyonun zararla kapatılmasına neden olabilir.

Foreks piyasaları, doğası gereği yüksek kaldıraç sunan piyasalardır. Yüksek kaldıracın, yatırımcının para kaybetmesine neden olabilen önemli unsurlardan biri olduğunu biliyoruz. Yine tekrar edecek olursak, hesabındaki bakiyenin çok üzerinde pozisyon alan yatırımcılar genellikle para kaybeder.

Türkiye’de Foreks piyasalarında izin verilen yasal kaldıraç 100 katı olduğundan foreks genellikle yatırımcıya zarar getirir. Bu konuda şunu lütfen not ediniz; kaldıraç imkanının 10 katı civarında olan Viop deneyiminden alınan ders, birçok yatırımcının 10 katı kaldıraçla bile para kaybettiğini göstermiştir. Buradan hareket ederek 100 katı kaldıraç imkanı veren foreks piyasasının para kaybettirmesi her halde sürpriz olmaz. Bu nedenle foreks piyasalarında tavsiye edilen azami kaldıraç oranının 5 katı belirlemek doğru olacaktır. Yani, örneğin hesabınızda 1000 dolar varken, alacağınız pozisyonun parasal büyüklüğü en fazla 5000 dolar olmalıdır.

Foreksi iyi kılmayan bir diğer unsurda, ekonomisine aşina olmadığınız ülkelerin para birimlerinin konu olduğu paritelerde de işlem yapılabildiğidir. Örnek olarak hangimiz Yeniz Zelanda ekonomisini yakından takip ediyoruz yada hangimiz Meksika’da neler olduğunu ve o ülkenin siyasi ve ekonomik dinamiklerinin nasıl işlediğini bilebiliriz.

Bura da söylenmek istenen, neden sonuç ilişkilerini çok iyi tespit etmeniz önemli olduğu foreks piyasalarında, ekonomisine aşina olmadığınız bir ülkenin para birimini alıp satmak zarar ettirebilir. Bu nedenle sizlere tavsiye olunan, ekonomisini analiz edebildiğiniz ülkelerin para birimlerini konu olduğu paritelerde işlem yapmak olacaktır.

Foreks piyasalarını iyi kılmayan bir başka nedende, yüksek taşıma maliyeti olabilen paritelerde uzun süre pozisyon taşımak. Bir diğer değişle alınan paranın mevduat getirisi düşük, satılan paranın borçlanma maliyeti yani kredi maliyeti yüksek olan paritelerde, gecelik taşıma maliyeti yüksek olduğundan yatırımcılar pozisyon taşıma maliyetlerinden dolayı zarar edebilir.

Foreks piyasalarında yatırımcıların geneli para kaybeder. Kayıplar genellikle yüksek kaldıraçtan, aşırı dalgalanmalardan, ve yanlış yönde alınan pozisyonlardan kaynaklıdır. Genellikle 5bin doların altında bir hesaba sahip yatırımcılar, ilk üç ay içinde paralarının büyük bir kısmını kaybeder. Bu dönemde kâr eden yatırımcılar ise büyük ihtimalle bir sonraki üç aylık zaman diliminde, para kaybeden kesime dahil olurlar.

Yurt dışında faaliyet gösteren aracı kurumlar, çok sayıda müşterilerinin yanlış yönde pozisyon aldıklarından o kadar eminledir ki, paritenin hangi yöne hareket edeceğini önceden ön görebilmek için, müşterilerinin almış olduğu pozisyonların tersine bir gösterge olarak kullanır. Bu şekilde paritenin hangi yöne doğru hareket edebileceğini ön görürler. Bu yazıda yanlış kullanılması durumunda Foreksin ne denli kötü olduğundan, para kaybetmenin ne kadar kolay olduğundan bahsettik. Bir takım ipuçlarını da yazımızda bulabilirsiniz. Daha sonra Foreks neden nötü değildir yazımızda olacak.

Foreks ile alakalı diğer görseller

2 Mart 2019 
Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?
Yorumlar (1 Yorum)