Foreks İnvestAZ Çağrı Merkezi İletişim Numarası

Foreks İnvestAZ, Finans piyasalarına yeni bir soluk getirme vaadiyle, ezber bozan ve büyük düşünenlerin yatırım şirketi sloganıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Çağrı Merkezi İletişim numarasını ve Foreks ile alakalı yeni bir makaleyi aşağıda bulabilirsiniz.

Foreks’te bir adım önde olmak için;

Foreks İnvestAZ Çağrı Merkezi Numarası 0212 238 88 88

E-Mail: bilgi@investaz.com.tr

Foreks İnvestAZ Çağrı Merkezi İletişim Numarası

Foreks Neden Kötü Değildir.

Forekste yasal maksimum kaldıraç 100 katıdır. Yatırımcılar her ne kadar 100 katına kadar pozisyon açabilse de, çoğu zaman bunu bir zorunlulukmuş gibi düşünebiliyorlar. Oysa yatırımcılar bırakın 100 katı kaldıraç kullanarak işlem yapmayı, isterlerse işlemlerini birebir kaldıraçla hatta kaldıraçsız bile yapabilir.

Nasıl mı? Cevabı çok basit. 1’e 1 kaldıracı örnek vermek gerekirse, hesap bakiyesi 20.000 dolar olan bir yatırımcı, eğer 20.000 dolar büyüklüğünde bir işlem yaparsa işlemin parasal büyüklüğü ile hesap bakiyesi eşit olur. Bu durumda yatırımcı 1’e 1 kaldıraçla pozisyon açmış olur.

Kaldıraçsız işlem için örnek vermek gerekirse, örneğin hesap bakiyesi 20.000 dolarken, yatırımcı eğer 10.000 dolar büyüklüğünde işlem yaparsa, işlemin parasal büyüklüğü hesap bakiyesinin altında olur. Böyle bir durumda da yatırımcının aldığı pozisyon kaldıraçsızdır.

Bu örneklerden de görüldüğü gibi foreksi olumsuz kılan kaldıraç istendiğinde kontrol edilebilir, ayarlanabilir ve hatta fayda getirebilecek seviyede kullanılabilir. Bu nedenle sırf yüksek kaldıraca imkan veriyor diye foreksin iyi olmadığını söylemek doğru olmaz.

Foreks, doğru kullanılmadığında iyi değildir demek, forekse yönelik daha adil bir yaklaşım olacaktır. Foreksi iyi kılan sadece kaldıracın ayarlanabildiği değildir. Şimdi sizlere foreksi iyi kılan diğer faktörleri göstermek ve siz yatırımcıların nasıl kullanabileceğini paylaşmak istiyoruz.

Foreks piyasaları haftanın 5 günü 24 saat açıktır. Dünya piyasalarının ve küresel ekonomilerin her geçen gün daha çok entegre olduğu dünyamızda meydana gelen gelişmeler, zaman ve mekan fark etmeksizin piyasalrı anında etkiler. Böyle bir ortamda oluşan değişimlere ayak uydurabilmek foreks piyasalarının ancak 24 saat açık olması sayesinde mümkündür.

Bu sayede günün her saatinde yatırımcılar gerektiğinde açık pozisyonlarını ayarlayabilir, korunma işlemleri yapabilir ve ölçülü büyüklükte spekülatif pozisyon açarak yatırımlarını çeşitlendirebilirler.

Aşağı veya yukarı yönlü dalgalanmaların fazlaca belirgin olduğu foreks piyasalarında, yatırımcılar ve korunma işlemleri yapan iş dünyası, her iki yöne oluşabilen hareketlere göre pozisyonlarını ayarlayabilmeye ihtiyaç duyarlar. Bunun için alım yapabilmenin yanında, açığa satış yapabilmek ençok ihtiyaç duyulan özelliklerden biri olur. Örneğin bir paritenin düşüşünden olumsuz etkilenecek bir yatırımcı açığa satış yaparak pozisyonunu koruma altına alabilir.

Foreks pozisyonları alım yaparak açılabildiği gibi açığa satış yaparak ta açılabilir. Bu sayede piyasa katılımcıları hem aşağı hem de yukarı yönde oluşabilecek dalgalanmalara göre pozisyon alma imkanına sahip olurlar.

Foreks piyasalarını iyi kılan özelliklerden sonuncusu ise, bu piyasalarda bolca arbitraj yapma imkanının olmasıdır. Arbitraj bir malı bir piyasada belli bir fiyattan alıp, eş zamanlı olarak başka bir piyasada daha yüksek fiyattan satmak sureti ile neredeyse risksiz bir şekilde para kazandıran işlemlerdir.

Arbitraj nedir

Arbitraj nadiren ortaya çıkan bir işlem yapma fırsatıdır. Genellikle anlık aşırı arz veya aşırı talep nedeniyle, fiyatın olması gereken teorik fiyattan farklılaşması durumunda ortaya çıkar. Kurumların bu iş için tasarladıkları yazılımlar, bir arbitraj imkanı oluştuğunda bunu tespit eder, ve herkesten önce davranarak arbitraj imkanı ortadan kalkana kadar bu fırsattan faydalanırlar. Bu nedenle bir arbitraj imkanı oluştuğunda, oluşan fiyat farkı genellikle fark edilmeyecek kadar kısa zaman içinde ortadan kalkar.

Bir örnek ile anlatalım.

10 Mayıs 2013 tarihinde dolar Türk lirası spot fiyatı 1,80 iken, doların bir aylık faizi %0,25, Türk lirasının bir aylık faizi %10’dur. Bu üç rakamı ele alarak bir aylık teorik vadeli fiyatı hesapladığımızda, dolar Türk lirasının vadeli fiyatının 1,8150 olduğu bulunur. Burada dikkat edecek olursanız, 1,80 ile 1,8150 arasında 150 baz puanlık farkın, 100.000 dolarlık bir işlemdeki parasal büyüklüğü 1500TL olacaktır. Eğer bunu günlük getiriye indirgersek günde 50TL’lik bir swap kazancı anlamına gelir. Tabiiki eğer dolar Türk lirası Spotunda satış yapıyorsak.

Asıl işin ilginç tarafı, Viop piyasasına baktığımızda 10 Haziran 2013 vadeli Viop dolar Türk lirası kontratı 1,81’dir. Olması gerek fiyatın 50 baz puan altında olduğu anlamına gelir. Bu durumda 1,81’den alış yapıp aynı zamanda spot bacakta 1,80’den satış yapmak suretiyle arbitraj pozisyonuna başlayabiliriz. İşlemin ikinci bacağında yani 1 ay geçtikten sonra 10 Haziran 2013 tarihinde, kolaylık olması için spot fiyatın tekrar 1,80 olduğunu varsayalım. Bu durumda 1 ay önce açığa satmış olduğumuz 100bin dolarlık dolar Türk lirası işleminden bir ay sonra yapmış olduğumuz kar/zarar 0 olacaktır. Daha sonra Vioptaki dolar Türk lirasını alış yapıp tekrar 1,80’den satış yaparak kapattığımız zaman -1000 lira zarar etmiş olacağız.

Peki burada kar getirecek unsur nedir? Tabi ki 1 ay önceki yani almış olduğum spot pozisyonun bana bir ay içerisinde  her günkü getirmiş olduğu 50TL’lik Swap getirisidir. Bu 30 gün sora 1500TL yapar. Tüm bu rakamları bir araya getirdiğimizde bu arbitraj işleminde 500TL kar elde etmiş olacağız. Bu örnek ile arbitraj işlemlerinin nasıl yapılabileceğini dair bilgileri paylaşmış olduk.

Foreks İnvestaz ile alakalı diğer resimler

Foreks İnvestAZ nasıl oynanır

9 Mart 2019 
Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?
Yorumlar (1 Yorum)
  • […] Foreks, sektöründe veri sağlayıcı artı çözüm ortağı olarak, müşterilerin, masaüstü, mobil, servis, web ve haber gibi platformlarda ihtiyacı olan her şeye yanıt verebilecek ürünler ile hizmet üretiyor. Finans ve teknoloji üzerine sahip olduğu geniş bilgiyi, en güncel gelişmelerle destekliyor, devamı olarak öğrenerek her yeni gün, düne göre daha iyi olmaya, müşterilerin ihtiyaç duyduğu şeylere en doğru şekilde çözüm üretmektedir. […]