Öğrencilere Kredi Veren 7 Banka

Öğrencilere Kredi Veren 7 Banka

Öğrencilere kredi veren bankalar, eğitim kredisi türünde seçenek sunmaktadır. Eğitim kredileri sadece üniversite öğrencileri için değil lise veya diğer eğitim kurumlarında da özel eğitim masraflarının karşılanabilmesi için sunulan bir seçenektir.

Her bakanın eğitim kredisi limitleri, faiz oranları, vade süreleri ve kredi kullanım koşulları farklılık göstermektedir. Kredi seçeneklerine ek olarak öğrencilere dizayn edilen kredi kartı seçenekleri de bulunmaktadır. Kredi kartları direkt öğrencilere verilirken, eğitim kredileri velilere verilen ve gelir belgesi durumuna göre değerlendirilen bir kredi türüdür.

Üniversite Öğrencilerine Kredi Veren Bankalar

Ziraat Bankası öğrenciye kredi veren bankalar arasında yer alıyor. Fakat bankanın kredi prosedürleri diğer bankalara oranla biraz daha farklı ve kredi alması kolay değildir. Gelir belgesi olmadan verilen kredi ve kredi kartları türünde bankaların sundukları öğrenci kredilerinde, eğitim masraflarının sağlanması için sunulması, öğrenci belgesinin olmasını ve eğitim kurumundan belge alınmasını gerektirmektedir.

Öğrenci kredilerinin faiz oranları oldukça uygundur. Düşük faizli ve uygun ödeme seçenekli üniversite öğrencisi kredilerinde de bankaların sunduğu kampanya koşulları farklılık gösterir. Öğrenci kredisi başvurusu için gereklilikler şu şekildedir;

  • Öğrenci belgesi
  • 18 yaşını doldurmuş olması
  • Varsa gelir belgesi (part time çalışan öğrenciler)

Belgelerin sunumu ile bankaların sunduğu öğrenci kredileri alınabilir. Eğitim kredilerinde ise yüksek limitli kredi sunumu yapıldığı için öğrenci ebeveyn veya velisinin gelir belgesinin sunulması gereklidir. Bazı bankalar kefil de talep etmektedir.

Uygun faiz oranları ile sunulan öğrenci kredilerini veren bankalar şu şekildedir;

  • Ziraat Bankası

Ziraat Bankası öğrenciye kredi veren bankalar arasındadır. Eğitim masraflarının kolay şekilde karşılanması, öğretim ihtiyaçlarının ve bu süreçte özel ihtiyaçların kolaylıkla sağlanması için sunulan ihtiyaç kredisi türü, 36 ay vadeli olarak sunuluyor. Ilk ve orta okul, lise ve üniversite eğitim- öğretim masraflarının karşılanması için sunulan kredide uygun faizler sunulmaktadır.

Yüksek limitli kredilerde sadece ebeveynlerin gelir belgeleri ve başvuru şartlarında gerekli olan belgeler değil, genellikle iki kefil ile eğitim kredisi lanağı sunulmaktadır.

  • Denizbank

Denizbank öğrenciye kredi seçeneği 48 ay vadeli olarak verilmektedir. Öğrenci kredisi uygun faizlerle sunulmakta, eğitim ve öğretim giderlerinin kolay şekilde yapılması için olanak sunulmaktadır. Denizbank öğrenciye verilen kredinin faiz oranı ise %0.99 olarak güncel şekilde sunulmaktadır.

Denizbank öğrenci kredilerinde herhangi bir gelir belgesi talep edilmemektedir. Ayrıca kefile de gerek olmadan, kredi kullanımı sağlanmaktadır. Denizbank’ta hesap açtırmış olan üniversite öğrencileri, hesaplarına yatırılan para ile limitlerinin artmasını sağlayabilmektedirler. Ailelerinden gelen paranın bu hesaba yatırılması ve kullanılması, kredi kartı ödemelerinin düzenli ve zamanında yapılması, daha yüksek limitler elde etmenin yöntemleri arasındadır.

Denizbank öğrenciye verilen kredinin limiti 2.000 TL olarak belirlenmekte ve belirttiğimiz durumlar dahilinde yükselmektedir.

  • Türkiye İş Bankası

Türkiye İş Bankası öğrenci kredisi, 12 ay ile 48 ay arası seçeneklerde sunulmaktadır. Eğitim kredisi olarak sunulan bu ihtiyaç kredisi türünde, faiz oranı %1,2 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin eğitim ve öğretim masraflarının kolay şekilde yapılması için sunulan bu kredi türü için öğrenci belgesi ile başvuru yapılabilir. Başvuru için gerekli belgeleri İş Bankası web sitesinden önceleyebilir, gerekli koşulların sağlanması ile öğrenci kredisini kolaylıkla alabilir, eğitim giderleri için kullanabilirsiniz.

  • Yapı Kredi

Yapı Kredi Bankası, öğrenciye verilen kredi seçeneği 12 aydan itibaren 36 veya 48 ay vadeli olarak sunulmaktadır. 10 bin TL’ye kadar verilen öğrenci kredisinde başvuru için herhangi bir gelir belgesi sunmaya ya da kefile gerek yoktur.

Öğrenci belgesi ile yapılan başvurularda, kredi sicil notunun düzgün olması halinde kredi olanağı sağlanmaktadır. Uygun faizler kredi kullanımı sağlanabilir, bankanın resmi internet sayfasından gerekli belgeler ve kredi kullanım koşulları incelenerek online başvuru yapılabilir.

  • Garanti Bankası

Garanti Bankası öğrenci kredilerinde maksimum limit 25 bin TL olarak belirlenmiştir. Daha üt limitlerdeki kredi talepleri için çeşitli koşullar ve belgeler gereklidir. Aylık faiz oranı %1,32 olan Garanti Bankası öğrenci kredisi, 48 aya varan vade seçenekleri ile sunuluyor. Öğrencilerin eğitim masraflarını kolay şekilde karşılaması ve giderleri içil nakit ihtiyacının sağlanması üzerine verilen bir kredi türüdür

  • Vakıfbank

12 ila 24 ay vade seçenekleri ile sunulan Vakıfbank öğrenci kredilerinde, 30 bin TL’ye kadar kredi kullanımı sağlanabilmektedir. Öğrencilerden başvuru için herhangi bir gelir belgesi istenmemekle birlikte başvuru için kefile de gerek yoktur.

Vakıfbank öğrenci kredisi başvurusunu banka şubelerinden ya da internet üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Ayrıca bankanın kredi sayfasında sunulan ürün özelliklerini inceleyebilirsiniz.

  • OdeaBank

Odeabank’ı eğitim kredisi olarak sunduğu, öğrencilerin eğitim- öğretim masraflarını kolaylıkla sağlaması için hazırladığı kredi, 60 ay vadeli olarak sunulmaktadır. 25 bin TL’ye kadar sunulan Odeabank eğitim kredisi, özel okul öğrencilerine, üniversite ve yüksek lisans öğrencilerine verilmektedir.

Odeabank internet sayfasında Krediler bölümünde sunulan eğitim kredisi için gerekli belgeleri ve kredi koşullarını inceleyerek, online başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Çeşitleri

Farklı kişiler ve amaçlar için tasarlanmış, aşağıdakileri içeren kartlar da dahil olmak üzere, farklı tiplerde kredi kartları vardır:

Onları nasıl kullandığınıza bağlı olarak ödüller sunar

Kredi raporunuzu oluşturmanıza yardımcı olur

Mevcut bakiyenizi daha düşük faizli veya faizsiz yeni bir karta aktarmanıza izin verir

İhtiyacınız olan kredi kartı türü kendi koşullarınıza bağlı olacaktır.

Kredi Kartları Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı başvurusunda başarılıysanız, kartı postayla alırsınız. Ayrı olarak, kartla birlikte kullanılmak üzere kişisel bir kimlik numarası (Iban) alacaksınız. Kartınızı ve ibanınızı aldıktan sonra, kullanıma hazır olması için kartı genellikle online olarak etkinleştirmeniz gerekir.

Her ay bakiyenizi veya borcunuzun bir kısmını geri ödemeden önce alışveriş yapmak için kredi kartınızı kullanabileceksiniz. Ücret ödememek için genellikle yapmanız gereken asgari bir aylık ödeme vardır, ancak bakiyenizi her ayın tamamını geri öderseniz, faiz ödemekten kaçınabilirsiniz.

Bu, eğer makul bir şekilde kullanılırlarsa, kredi kartlarının neredeyse faizsiz kredi gibi çalışabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, yüksek faiz oranlarının yanı sıra masraflarla da karşılaşabileceğiniz zamanında ödemelerinizi yapmazsınız. Kredi kartlarınızı ödemediğiniz her gün için size faiz yansıtacaktır.

26 Mart 2019 
Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?