Kredi Kartı İnternet Alışveriş Onayı Nedir?

Kredi Kartı İnternet Alışveriş Onayı Nedir?

Kredi kartı ile internetten alışveriş yapmak için onay vermek, ülkemizde kredi kartı sahibi milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bir konudur. BDDK tarafından geçtiğimiz sene getirilen yasal düzenlemeye göre kredi kartları artık kart sahibi talep etmediği sürece internet alışverişine kapalı olmak zorunda. Kart sahiplerinin çalıntı veya kayıp durumlarında mağdur olmaması amacıyla başlatılan uygulama destek gördüğü kadar da tepki topladı. Çünkü hâlihazırda kredi kartlarından internet alışverişi yapan kart sahipleri, 31 Ocak 2018 tarihinden sonra kredi kartları ile internet alışverişleri yapmaya devam edemediler. Bu yazımızda kredi kartı internet alışveriş onayı nedir ile alakalı olarak merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Bu durumdan yalnızca kredi kartı sahipleri değil banka kartı sahipleri de olumsuz etkilendi. Ancak kredi kartlarını veya banka kartlarını internet alışverişlerinde hiç kullanmayan ve kullanmayı da düşünmeyen milyonlarca kişilerin de bu uygulama sayesinde kart güvenlikleri hakkındaki endişeleri sonlandırılmış oldu.

Kredi Kartı İnternetten Alışveriş Onayı Nasıl Yapılır?

İnternetten alışveriş yapmak için yapılması gereken kredi kartı onayı, BDDK yönetmeliğinin ardından hemen hemen bütün kredi kartı sahipleri tarafından sıklıkla merak edilen soruların başında geliyor. Yazımızın başında bahsettiğimiz üzere kişilerin kredi ve banka kartlarının güvenliklerini korumak amacıyla başlatılan bu uygulamada, kart sahibinin internet üzerinden alışveriş yapmaya devam etmesi için müşterisi olduğu bankalara onay vermesi gerekiyor.

Kredi kartını internet alışverişine açtırmak için istenen onay, kart sahibinin talebi olmadan hiçbir banka tarafından devreye sokulmuyor. Bu sebeple kredi kartınızı online alışverişe açmak için birtakım girişimlerde bulunmanız gerekiyor.

Kredi Kartı Online Alışverişe Nasıl Açılır?

Kredi kartını online alışverişe açtırmak isteyen milyonlarca kart kullanıcısı internet üzerinden bu konuda arama yapmaya devam ediyor. Bu durumda kredi kartına internet alışverişi için onay verilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Söz konusu onay kredi kartı sahibinin müşterisi olduğu banka tarafından veriliyor. Dolayısıyla kredi kartını online alışverişe açtırmak isteyen vatandaşın bu konuda ilgili bankaya talepte bulunması şart koşulmuştur. Onay almak için talepte bulunulmayan kredi kartları hiçbir şekilde internet alışverişinde kullanılmaz.

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma Yöntemleri

Kredi kartıyla internet alışverişi yapmak için onay alma yöntemleri BDDK ve hemen hemen bütün bankalar tarafından kart sahiplerine duyurulmuştur. Buna göre kart sahiplerinin izleyebileceği 3 farklı yol bulunmaktadır. Bankaların sunduğu hizmete göre değişiklik gösterebilen bu yöntemler kısaca şunlardır:

 • Müşterisi olunan bankanın mobil bankacılık hizmetini kullanarak kredi kartına alışveriş onayı vermek
 • Müşterisi olunan bankanın internet bankacılığı hizmeti ile kredi kartı ayarları kısmından alışveriş onayı vermek
 • Telefon bankacılığı kullanarak, bankanın müşteri ilişkileri bölümünü aramak ya da belirlenen adrese kısa mesaj göndermek

Görüldüğü gibi tüm kredi kartlarında ve banka kartlarında yukarıdaki işlemler uygulanarak söz konusu kartın yeniden internet alışverişine açılması sağlanabilir. Kredi kartı internet alışveriş onayı nedir ile ilgili olarak önemli bilgileri paylaştığımız bu yazımızda dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da bu uygulamanın yürürlüğe konduğu tarih itibarıyla bankalardan yeni çıkarılan kredi kartlarında da online alışverişe açma işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Akbank Kredi Kartını Online Alışverişe Açma İşlemi

Akbank kredi kartının internet alışverişine açtırılması için söz konusu kredi kartını kullanan müşterinin talepte bulunması gerekiyor. BDDK’nın bu uygulamasından sonra internet alışverişlerine Akbank kredi kartı ile devam etmek isteyen kart sahipleri;

 • INTERNET yazıp 8885’e ücretsiz kısa mesaj göndererek,
 • Akbank Direkt hizmetinden yaralanarak
 • Veya 444 25 25 numarasıyla müşteri hizmetlerine bağlanarak kredi kartlarını internet alışverişlerine açabilirler.

Vakıfbank Kredi Kartını Online Alışverişe Açma İşlemi

Vakıfbank kredi kartlarına online alışveriş onayı verilmesi için kart sahibinin bulunması gereken taleplerde kolaylık sağlanmaktadır. Vakıfbank’ın müşterilerine özel sisteminde kart sahibi dilerse sahip olduğu tek bir kredi kartı için internet alışveriş açma işlemini gerçekleştirebileceği gibi tek bir mesajla bütün kredi, banka kartları ve ek kartların online alışverişe açılması talebinde bulunabilir. Bunun için Vakıfbank kredi kartı sahiplerinin yapması gereken işlemler şunlardır:

 • ONAY yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra kredi veya banka kartının son 6 hanesini yazıp 6635’e kısa mesaj göndermek
 • HEPSİ yazıp 6635’e kısa mesaj göndermek

Denizbank Kredi Kartını Online Alışverişe Açma İşlemi

Denizbank kredi kartları ile internet alışverişi yapmak için kartın online alışverişe açık olması gerekmektedir. Denizbank tarafından bütün kredi kartı ve banka kartı sahibi olan müşterilerine bilgilendirme mesajları gönderilmiştir. Bu mesajda yer alan bilgilere göre;

 • Sahibi olduğunuz bütün Denizbank kredi ve banka kartları, ek kartlar ve benzerleri için internet alışverişi onayını almak, HEPSİ yazıp 3280’e mesaj attıktan sonra gerçekleşmektedir.
 • Bunun yanında sadece belirli kartlara internet alışverişine açma onayı verilmesini istiyorsanız, SANAL yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra kartınızın son 4 hanesini 3280’e kısa mesaj olarak gönderebilirsiniz. Bu işlemler için söz konusu banka, müşterilerinden operatör ve servis kullanım ücreti almamaktadır.

İş Bankası Bankamatik Kartı İnternet Alışverişine Açma

Türkiye İş Bankası bankamatik kartını online alışverişe açma işlemleri de aynı kredi kartlarında olduğu gibi belirtilen adımların uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu noktada Türkiye İş Bankası müşterisi olup söz konusu bankamatik kartını kullanan vatandaşların şu işlemleri yapması gerekmektedir:

 • ONAY yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra bankamatik kartının son altı hanesini yazarak 4402’ye kısa mesaj atmak.

İş Bankası Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemi

Türkiye İş Bankası kredi kartının internet alışverişine açtırılması sırasında da aynı şekilde SMS hizmeti bulunmaktadır. Ancak bunun yanında bu bankanın kredi kartını kullanan kişilere sunulan alternatif onay alma yöntemleri de bulunmaktadır. Söz konusu yöntemler:

 • Maximum Mobil Bankacılık hizmetinde, Kartlarım menüsü altından Kart Ayarları ve Kart Ayarları Yönetimi bağlantıları seçilerek söz konusu kartın internet alışverişine açma işlemi gerçekleştirilebilir.
 • İŞCep hizmeti kullanılarak da aynı şekilde Kart Ayarları ve İnternetten Alışveriş bağlantıları seçilerek ilgili onay sayfasına ulaşmak mümkündür.
 • İnternet Şubesi kullanılarak da benzer yollar izlendikten sonra kredi kartını online alışverişe açabilirsiniz.

Banka Kartını İnternet Alışverişine Açma Yapı Kredi

Yapı Kredi banka kartını internet alışverişine açmak için müşterilerin izlemesi gereken yollar banka tarafından duyurulmuştur. Buna göre,

 • AÇIK yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra kart üzerinde yer alan müşteri numarasının tamamını yazarak 4944’e kısa mesaj göndermeniz yeterlidir.
 • Bu işlemden Yapı Kredi Bankası hiçbir servis ücreti talep etmemektedir.

Ziraat Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma

Ziraat Bankası kredi kartını internet alışverişine açtırma işlemi için uygulayabileceğiniz seçenekler bir hayli fazladır. Bankadan yapılan açıklamaya göre;

 • Banka ATM’lerinden
 • İnternet bankacılığı şubelerinden
 • SMS ile onay yöntemi

Kullanılarak söz konusu işlem gerçekleştirilebilir. SMS yoluyla sahip olduğunuz TC Ziraat Bankası kredi kartını internet alışverişine açmak istiyorsanız EONAY yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra ilgili kredi kartının son 6 hanesini yazarak 4747’ye kısa mesaj atmanız yeterlidir.

Kartı İnternet Alışverişine Açma Garanti

Garanti Bankası kredi kartını internet alışverişine açmak için bankanın müşterilerine duyurduğu bildirim mesajını dikkate almak gerekir. Buna göre BDDK kararının kesinleşmesinin ardından müşterilerine sahip oldukları kredi kartlarını şu şekilde internet kullanımına açtırabildiklerini bildirmiştir:

 • Garanti Bankası şubeleri
 • Garanti Cep
 • Garanti İnternet Şubesi
 • Bonus Flash
 • SMS yöntemi

kullanılarak kolay bir şekilde kredi kartınızı internet kullanımına açtırabilir ve online alışverişlerinize devam edebilirsiniz. SMS yöntemi ile onay alma işleminde yapmanız gereken ONAY yazdıktan sonra bir boşluk bırakıp kartınızın son 6 hanesini yazarak 3340’a ücretsiz kısa mesaj gönderebilirsiniz.

ING Bank Kredi Kartını Online Alışverişe Açma İşlemi

ING Bank kredi kartlarını internet alışverişine açtırmak isteyen kredi kartı sahipleri, müşterisi oldukları bankanın talimatlarına uyarak bu işlemi kolaylıkla yerine getirebilirler. Bu nedenle cep telefonlarından;

 • ONAY yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra söz konusu kredi kartının son 4 hanesini yazarak 2205’e kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Kartı İnternet Alışverişine Açma Halkbank

Halkbank kredi kartını online alışverişe açmak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • ONAY yazıp 3404’e ücretsiz kısa mesaj göndermek
 • 0850 222 0 400 Halkbank Dialog hizmetini aramak
 • Halkbank internet bankacılığı şubesini kullanmak
 • En yakın Halkbank şubesinden hizmet almak

Şekerbank Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Şekerbank müşterilerinin sahip olduğu kredi kartlarını internete açtırma işlemleri için atmaları gereken adımlar şunlardır:

 • INTERNET yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra kartın son 4 hanesini 1953’e göndermek
 • Şekerbank internet şubesini ziyaret etmek
 • Şekerbank mobil şubeyi ziyaret etmek
 • 0850 222 78 78 numaralı çağrı merkezini arayarak hizmet almak

Bu yazımızda kredi kartı internet alışveriş onayı nedir sorusuyla ilgili olarak birçok popüler bankanın ve kredi kartlarının internet alışverişine nasıl açılabileceğine değindik. Yazımızda yer almayan bankalar ve kredi kartları için bankanızın müşteri ilişkileri bölümüyle iletişime geçebilirsiniz.

27 Mart 2019 
Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?