Metro Turizm Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma

Metro Turizm’den bilet almak, iptal, iade veya değişim yapmak için ayrıca firma hakkında iletmek istediğiniz eleştirileriniz, düşünceleriniz ve fikirleriniz var ise aşağıdaki numaradan 7/24 hizmet vermekte olan Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma ile ilgili kişiye iletebilirsiniz.

Metro Turizm, ülkemizin ulaşım sektöründeki tartışmasız lideri olduğunu, cirosu, karlılığı ve hizmet verilen yolcu sayısı açısından ispatlamış durumdadır. Kara yolu taşıma şirketleri içinde en büyük konumda olan Metro Turizm’in filosunda 1221 otobüs bulunmaktadır. Bunların 495 tanesi kendi öz malıdır.


Üç yaş ortalaması ile genç bir araç filosunu sahiptir. Bağlı olduğu Metro Holding’in kuvvetli sermayesi ve çok başarılı organizasyon yapısıyla beraber Metro Turizm, Ülkemizin dört bir yanına yayılmış 79 ilde tamamı 1.000’den fazla aktif durumdaki acentesiyle kurduğu yurt içi ve yurt dışı bilet satış ağı sayesinde, rakiplerine karşı üstünlüğü ele geçirmiştir. Günde 1400 civarında sefer gerçekleştirmekte olan firma, yılda ortalama 19.000.000 yolcuya hizmet vermektedir. 307 tane şehir içi servis aracıyla müşterilerinin şehir içi ulaşımlarını da sağlamaktadır.

Şirket’in toplam yolcu sayısı 2013’de 21 milyon düzeyinde olmuştur. 2014’te ise 23 milyonun üzerine çıkmıştır. Demiryolu, Denizyolu ve özellikle Havayolu taşımacılığında cazip alternatiflerin olduğu bir dönemde Metro Turizm, yolcu ve sefer sayısını sürekli artırmıştır. Bu da, şirketin ulaşım sektöründeki güçlü konumunu gözler önüne sermektedir.

Metro Turizm Çağrı Merkezi Numarası

Çağrı Merkezi Numarası 0850 222 3455’den 7/24 hizmet alabilirsiniz. Müşteri Temsilcisine direk bağlanma için 1‘e tıklamanız yeterli olacaktır. Şehirler arası otobüs seferlerini veya şehir içi servis zaman çizelgesini öğrenmek istiyorsanız 3‘e veya her türlü şikayet için 4‘e basmanız yeterlidir.

9 Şubat 2019 
Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?