Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ne anlama gelmektedir diye merak eden kart sahiplerini bu konu hakkında bilgilendirmek amacıyla bir yazı hazırladık. Ülkemizde milyonlarca kredi kartı sahibi var ve bu kişiler tüm alış verişlerinde aktif olarak kredi kartlarını kullanıyorlar. Kredi kartları her ne kadar alış veriş sırasında ödeme kolaylığı ve avantajları sunsa da işin rengi kredi kartı borcu ödemeye gelince değişmeye başlıyor. Milyonlarca kredi kartı kullanıcısının birçoğu kredi kartı ödemelerinde zorluk çekiyor. Bu nedenle bankalar tarafından kredi kartı sahiplerine ödemelerde kolaylık sağlamak amacıyla asgari ödeme tutarı adıyla bir hizmet sunuluyor. Söz konusu kredi kartı asgari ödeme ile ilgili bütün merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı, kart sahibi kimsenin belirli bir döneme ait ödenmesi gereken borcunun en düşük tutarını belirten bir ücrettir. Diğer bir değişle kredi kartı borcunun o ay ödenmesi gereken en alt tutarı asgari ödeme olarak adlandırılmaktadır. Kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan kişiler için asgari tutarı ödemek o ay içinde kredi kartlarının borcunun bir kısmının ödenmiş kabul edilmesini sağlamaktadır.

Kredi kartı sahiplerinin yakından da bildiği üzere kredi kartı ile yapılan harcamalar, her ay sonunda kredi kartı dönem borcu adıyla ödenmesi gereken bir tutarı ifade etmektedir. Kredi kartı asgari ödeme de bu tutarın en alt ödeme ücretini belirtir. Yazımızın devamında söz konusu asgari tutarın kart sahibi tarafından ödendiğinde ve ödenmediğinde ne gibi sonuçlar doğurabileceğini bulabilirsiniz.

Kredi Kartının Asgarisini Ödeyince Ne Olur?

Kredi kartı dönem borcunun asgari tutarının ödenmesi, birçok kart sahibinin sonuçları tam olarak bilemediği bir işlemdir. Yaygın bilinenin aksine kredi kartı dönem borcunun asgari tutarının ödenmesi faizin işlenmesini durdurmamaktadır. Kredi kartının borçlarıyla boğuşan birçok vatandaş bu konuyu yanlış bilmektedir. Dolayısıyla kredi kartının asgari tutarını ödeyerek o ayki ödemeyi faizsiz olarak kapattığını düşünmekteler. Halbuki kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemek sadece gecikme faizinin devreye girmesini engeller. Bu sebeple dönem borcunun tamamı ödenene kadar akdi faiz işlemeye devam eder. Akdi faiz hakkında detaylı bilgilere de birazdan değineceğiz.

Sonuç itibarıyla kredi kartının asgari tutarının ödenmesi kredi kartı sahiplerine sunulan bir çıkış kapısı değil borçlarını ödemekte zorlanan kişileri gecikme faizinden koruyan bir sistemdir. Bu konu hakkında detaylı bilgilere bir de kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmediği durumlarda neler olduğu başlığı altında bakalım.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda 2019 yılında belirlenen faiz oranları, mevcut kredi kartı borcuna eklenerek söz konusu borcun adeta çığ gibi büyümesine neden olur. Öte yandan kredi kartının hiçbir işlevi kalmıyor. Dolayısıyla kullanıma kapatılan kredi kartı, borç ödenene kadar hiçbir alış verişte geçerli olmuyor.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmemesi durumu yukarıda belirttiğimiz hususlara ek olarak birtakım sonuçlar doğurmaktadır. Kredi kartı sahibinin olumsuz etkilendiği bu sonuçlar şu şekilde özetlenebilir:

  • Kredi kartı dönem borcunun asgari tutarının ödenmemesi kart sahibinin kredi notunu düşürür. Kredi notu, tüm bankaların kullanımına açık bir bilgidir. Düşük kredi notu olan vatandaşlar banka hizmetlerinden yararlanma konusunda zorluk çekebilirler. Örneği kredi başvurusunda bulunduklarında geri dönüşler çoğunlukla olumsuz olmaktadır. Buna ek olarak kredi kartı başvurularında da olumsuz sonuçlar doğurabilir.
  • Kredi kartı kullanıma kapatılır.
  • Belirtilen asgari tutar dönem borcundan eksilmediği için gecikme faizi devreye girer. Kart sahibi akdi faizin üzerine bir de gecikme faizi ödemek zorunda kalır.
  • Kart sahibi kredi kartı borcunun asgari tutarını 90 gün boyunca ödemediğinde ilgili banka tarafından hukuki süreç başlatılır ve borç mahkeme kararı ile tahsil edilir.

Kredi Kartı Borcunun Asgari Tutarından Daha Az Ödeme Yapılması

Kredi kartının asgari tutarının altında ödeme yapılması durumunda da sonuçlar kart sahibi için olumsuz olmaktadır. Asgari tutardan 1 lira bile düşük bir ödeme yapıldığında bankalar söz konusu ödemenin herhangi bir geçerliliğini kabul etmemektedir. Dolayısıyla asgari tutarının altında yapılan tüm ödemeler kredi kartı dönem borcundan düşer ancak son ödeme tarihine kadar asgari tutarın tamamının ödenmemesi halinde sonuç yukarıdaki durumlardan farklı olmaz.

Kredi Kartı Asgari Hesaplama 2019

Kredi kartı borçlarının asgari tutarının hesaplanması 2019 yılında kullanılan kredi kartının limitine göre yapılmaktadır. Çünkü herhangi bir kredi kartı borcunun asgari tutarı, kredi kartının maksimum limitine göre değişiklik göstermektedir. Örnek ile açıklamak gerekirse;

  • 15 bin TL’ye kadar limiti olan kredi kartları için asgari borç tutarı % 30
  • 15 bin TL ile 20 bin TL üst limiti olan kredi kartlarında bu oran % 35
  • 20 bin TL’nin üzerindeki kredi kartı limiti olan kartlarda ise % 40

Olarak hesaplanmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurularak kredi kartının asgari borç tutarı, kredi kartının limiti arttıkça buna doğru orantılı olarak artmaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Hesaplama

Kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmesinde faiz hesaplama işlemi yapılarak kredi kartı ödemelerinde bir sonraki dönem ödenecek olan faiz miktarına ulaşılabilir. Bu konuya geçmeden önce bankalar tarafından kredi kartlarında kullanılan ve kredi kartı borçlarını en yakından etkileyen “Akdi Faiz Oranı”na bir parantez açalım.

Akdi Faiz

Akdi faiz oranı, sene içerisinde her 3 ayda bir Merkez Bankası tarafından belirlenen bir faiz oranıdır. Akdi faiz kredi kartlarında gecikme faizi dışında kredi kartı borcuna etki eden en yüksek faiz türüdür. Merkez Bankası tarafından her yıl 4 kere açıklanana akdi faiz oranını bütün bankalar esas almak zorundadır. Dolayısıyla bu faiz oranının üstünde başka bir faiz işletilmesi kanunen yasaktır. Ancak gecikme faizi gibi ekstra durumlarda eklenebilen faiz türleri de vardır.

Kredi Kartı Akdi Faiz Hesaplama

Kredi kartı akdi faiz hesaplama işlemlerinde T.C. Merkez Bankası 2019 yılının ilk çeyreğinde yani ilk 3 aylık dönemde akdi faiz oranını % 2,25 olarak belirlemiştir. Buna göre kredi kartı ile yapılan nakit çekim, alış veriş ve diğer işlemlerde uygulanabilecek oran % 2,25 olarak açıklanmıştır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kaç Defa

Kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmemesi durumunda kart kullanıma kapatılır. Kart sahibinin 3 defa kart borcunu ödemesi halinde banka borcun tahsilini hukuki yollardan yapar. Dolayısıyla kredi kartı borcunun asgari ödemesinin 90 gün ertelenmemesi gerekmektedir.

Kredi Kartı Faizi Günlük Mü Aylık Mı?

Kredi kartının faizi, kredi kartıyla yapılan işlemin türüne göre günlük ve aylık olarak değişiklik göstermektedir. Bu konuyu şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Kredi kartından nakit avans çekilmesi halinde günlük faiz,
  • Kredi kartının alış verişlerde kullanılmasıyla da aylık faiz işlemektedir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi

Kredi kartı borcunun gecikme faizi, borcun ödenmemesi halinde devreye giren faiz türüdür. Asgari tutarın altındaki ödemelerde de gecikme faizi yasal olarak banka tarafından uygulanıyor. T.C Merkez Bankası tarafından belirlenen gecikme faiz oranı ise 2019 yılının ilk çeyreğinde % 2,30 olarak açıklanmıştır.

28 Mart 2019 
Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?