Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme Nereden, Nasıl Yapılır?

Elektrik faturasını internetten ödeme imkânı bulunmakta olup internet bankacılığı aracılığı ile de ödeme yapılabilmektedir. Elektrik faturasını ödemek için otomatik ödeme talimatı verilebilmekte olup bankalar üzerinden kolaylıkla ödeme yapılabilmektedir. Elektrik faturası ayrıca elektrik kurumuna bağlı olarak kendi sitelerinden de ödeme imkânı sunulmaktadır. Kredi kartı ile ödeme yapılabildiği gibi banka kartı ile de elektrik faturası ödenebilmektedir. Elektrik faturası internet üzerinden ödenebilen bir fatura türü olup online ödeme kanalları aracılığı ile fatura sorgulama işlemi de yapılabilmektedir.

Elektrik Borç Sorgulama

Elektrik faturası sorgulama işlemi için birçok online platform bulunmaktadır. Elektrik dağıtım kurumunun internet sitesi, mobil bankacılık, internet bankacılığı, fatura ödeme siteleri aracılığı ile elektrik borcu sorgulanabilmektedir. Sorgulama işlemi sırasında elektrik kayıt numarası ya T. C. Kimlik numarası ile birlikte sorgulama yapmak mümkün hale gelmektedir. Abone numarası ile ödeme ve sorgulama yapmak da alternatif yöntemler arasında yer almaktadır.

 1. T.C. Kimlik ile Borç Sorgulama

Elektrik faturası sorgusu T. C. Kimlik numarası ile birlikte yapılabilmektedir. T. C. Kimlik numarası ile elektrik faturası sorgulama için bağlı bulunulan ilin elektrik dağıtım şirketinin araştırılması ve ilgili kurumun web sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Bankalar üzerinden de T. C. Kimlik numarası ile sorgulama yapılabilmekte ve ödeme işlemi banka ve kredi kartı ile gerçekleştirilmektedir.

Kredi Kartı Fatura Ödeme

Kredi kartı ile elektrik faturası başta olmak üzere tüm faturalar ödenebilmektedir. Kredi kartı ile elektrik faturası ödeme işlemi oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Elektrik dağıtım şirketi, bankalar ve online ödeme kanalları aracılığı ile kredi kartı bilgileri girilerek ödeme yapılabilmektedir. Ödeme sırasında sitenin 3D Secure özelliği bulundurmasına özen göstermek gerekmektedir.

Elektrik Faturası Hesaplama 2019

Elektrik faturası nasıl hesaplanır sorusu sıklıkla merak edilmekte ve araştırılmakta olan bir sorudur. Elektrik faturası hesaplama işlemi;

 • Faturanın ilk okuma tarihi
 • Faturanın son okuma tarihi
 • Tarife tanımı
 • Faturanın ilk okuma ve son okuma tarihleri arasındaki tüketim miktarı

Dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Elektrik Tüketim Hesaplama

Elektrik tüketim miktarı kullanılan eşyalara göre farklılık göstermektedir. Her beyaz eşyanın ve kullanılan diğer elektronik cihazların belli bir tüketim miktarı bulunmaktadır. Bu eşyalar ve etkenler göz önünde bulundurularak hesaplama işleminin yapılması gerekmektedir. Seçilen beyaz eşyaların;

 • Cihaz türü
 • Cihazdan kaç adet olduğu
 • Cihazın tüketim gücü
 • Cihazın çalışma – kullanım süresi
 • Cihazın haftalık kaç kere kullanıldığı
 • Cihazın yılda kaç kere kullanıldığı

Üzerinden ilgili beyaz eşyanın ya da diğer elektrikli materyalin aylık ve yıllık elektrik tüketimi ortaya çıkarılabilmektedir.

KWH Hesaplama

KwH bir elektrik birimi olup aylık elektrik tüketimini sembolize etmektedir. Kilovat hesaplamak için sayaç ve kVa (kilovolt amper) arasındaki sürecin de hesaba dahil edilmesi gerekmektedir. KwH hesaplama işlemi, ev içinde kullanılan elektrikli cihazların ne kadar elektrik tükettiğini hesaplamak amacı ile kullanılan bir yöntemdir.

Fatura Ödeme Merkezi

Fatura ödeme merkezleri aracılığı ile kredi kartı ile elektrik faturası ödenebilmektedir. Bankaların internet bankacılıkları ve mobil bankacılıkları aracılığı ile fatura ödemek mümkün bir hale getirilmiştir. Kredi kartı ile elektrik faturası ödemek isteyenlerin kart bilgilerini sisteme girmeleri gerekmektedir. Kart bilgilerinin girişi yapıldıktan sonra ödeme tutarı kadar hesaptan para çekimi yapılacaktır. Fatura ödeme merkezi aracılığı ile tüm faturalar ödenebilmekte olup 7 gün 24 saat boyunca işlem yapılabilmektedir. Bazı fatura ödemeleri kurumlara bağlı olarak hafta sonu ve mesai saatleri dışında ödeme almamaktadır.

Fatura Ödeme Yapı ve Kredi Bankası

Yapı ve Kredi elektrik faturası ödemesini hızlı bir şekilde yapmakta olan bir bankadır. Yapı ve Kredi Bankası müşterisi olmayanlar da Yapı ve Kredi Bankası’nın kurumsal web sitesi üzerinden işlem yapabilmektedir. Ödeme bilgileri ve abone bilgilerinin girişi yapıldıktan sonra kredi kartı bilgilerinin girişinin yapılması ve ödeme onayının verilmesi gerekmektedir.

İş Bankası Elektrik Faturası Ödeme

İş Bankası aracılığı ile elektrik faturası ödemek mümkün hale gelmektedir. Kurum adı, fatura türü ve kurum seçilmesi gerekmektedir. Abone numarasının girişi yapıldıktan sonra ise T. C. Kimlik numarası, vergi kimlik numarası ya da müşteri numarasının girişi yapılarak ödeme kanalına geçiş yapılabilmektedir. Türkiye İş Bankası elektrik faturası sorgulama ve ödeme işlemleri herkese açık olup banka müşterisi olmayan kişilerde farklı kredi kartları ile ödeme yapabilmektedir.

 1. T.C. Ziraat Bankası Elektrik Faturası Ödeme

Ziraat elektrik faturası otomatik ödeme talimatı özelliği bulunan bankalar arasında yer almaktadır. Otomatik ödeme talimatı ile müşteriler tüm fatura tipleri için otomatik ödeme talimatı oluşturabilmektedir. Herhangi bir takibe ve zaman kaybına gerek kalmadan bağlı bulunulan hesap üzerinden fatura borçları çekilmektedir. T. C. Ziraat Bankası ve diğer bankalar üzerinden aktif kullanılan bir hesap var ise otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir. Eğer hesapta bir aksilik olmuş ya da bakiye yetersiz ise ve elektrik faturası ödenemez ise kullanıcının telefonuna kısa mesaj ile bildiri yapılmaktadır.

Elektrik Faturası Ödeme Boğaziçi

Elektrik faturası ödemek için Boğaziçi Elektrik Dağıtım A. Ş. Kullanılabilmektedir. Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi’ne bağlı olan müşteriler ödemelerini Boğaziçi’nin sitesi üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapılabilmektedir. CK fatura ödeme işlemleri oldukça basit bir şekilde yapılmakta olup zaman tasarrufu sağlanmaktadır.

Gediz Elektrik T. C. Kimlik ile Borç Sorgulama

Gediz elektrik faturası ödeme işlemi için Gedik Elektrik Şirketi’nin internet sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Bu platform üzerinden hesap numarası ya da abone numarası ve T. C. Kimlik numarası girişi yapılarak güncel borç durumuna ulaşılabilmektedir. T. C. Kimlik numarası ile işlem yapmak da oldukça kolay olup kimlik numarası aracılığı ile hesap numarasına ulaşmak da mümkündür.

Osmangazi Elektrik Borcu Ödeme

Eskişehir Osmangazi Elektrik Dağıtım Şirketi üzerinden elektrik borcu ödemek için kurumun internet sitesinin kullanılması gerekmektedir. Kurumun internet sitesi aracılığı ile bireysel ve kurumsal ödeme tercihi yapıldıktan sonra T. C. Kimlik numarası ve tahakkuk fiş numarası ile elektrik faturası borç ekranı açılmaktadır. Burada eğer kişi ya da kurum borçlu görünüyor ise ödemelerini kredi kartı ile yapabilmektedir.

EnerjiSA Elektrik Faturasını Kredi Kartı ile Ödeme

Türkiye’nin Enerjisi sloganı ile hareket eden EnerjiSA tarafından elektrik faturaları online olarak ödenebilmektedir. Banka aracılığı ile ödeme yapılacak ise sadece İstanbul, Başkent ve Toroslar için ödeme yapılmasını sağlayabilen EnerjiSA üzerinden online ödeme imkânı tanınmaktadır. Aylık elektrik fatura ödemesi için üst limit belirleyen EnerjiSA’nın belirlediği miktar ise 500,00 Türk Lirasıdır.

PTT Elektrik Faturasını Kredi Kartı ile Ödeme

PTT elektrik faturası ödeme işlemi online platformda ve PTT şubeleri üzerinden yapılabilmektedir. PTT elektrik faturası ödemesinden internet ortamında yapılır ise 1,00 Trük Lirası kesmektedir ancak PTT şubesi üzerinden ödeme yapılır is herhangi bir ek ücret talebinde bulunulmamaktadır. Kredi kartıyla elektrik faturası ödemek için PTT şubelerine gidilebileceği gibi PTT tahsilat işlemleri ya a ödeme işlemleri üzerinden internetten ödeme yapılabilmektedir.

6 Nisan 2019 
Görüşlerinizi Belirtmek İster misiniz?